Heyligenstaedt FKSA-1800-C/D
Bed Type Milling Machine - Vertical | Stock number: 0400330
Unfortunately, the machine has already been sold.
Here you will find more machines in this category.
Machine data
Machine type
Bed Type Milling Machine - Vertical
Manufacturer
Heyligenstaedt
Type
FKSA-1800-C/D
Year of manufacture
1985
Control type
CNC
Country of origin
Germany
Technical data
x-travel
4000 mm
y-travel
mm
z-travel
1300 mm
y-travel
1800 (+350 Zusatz) mm
spindle stroke - max.
300 mm
tool taper
SK 60 / SK 50
control for program
3 D Sinumerik 8 M
milling head speed
30 - 610 + 140 - 2800 / 2 step U/min
feed
X/Y/Z: je 5 - 1500 mm/min
distance spindle nose and table
min./max. 40 / 1640 mm
rapid traverse in x-y-z axis
je 6000 mm/min
clamping table
2000 x 5000 mm
table clamping surface LxW
y Richtung: 1550 x 5000 mm
table clamping surface LxW
x Richtung: 1200 x 2000 mm
table load
t
total power requirement
100 kW
Weight approx.
75 t
dimension machine approx.LxWxH
ca. 13,5 x 9,0 x 5,7 m
Additional description
Bed Type - MILLING MACHINE
with a milling spindle:
-Ø of the milling spindle 150mm
-Ø milling spindle sleeve 250mm
-Spindle displacement 300mm
-displacement speed of the quill: 0 1000 mm/min
-setting feed x/y + z: 5 - 2000 mm/min.
-cell width (0,1) from 0,1 - 999,9 mm
Extras:
-copy milling system: copy milling range x/y: C-probe mount max. 3500 x 1800mm and D-probe mount max. 4000 x 1800mm (sensor pre-control, NC-control suitable for DNC)